Felsefenin Temelleri PDF (Alexander Spirkin)

1718

Alexander Spirkin, Felsefenin Temelleri, pdf, indir, oku, e-kitap, 1918 doğumlu Sovyet dönemi filozofu Spirkin aynı zamanda bir psikologdu. 1970 yılında profesör olmuş daha sonra SCB Felsefe Derneği Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır. Felsefenin Temelleri adlı bu eseri Sovyet döneminde yüksek öğretim kurumlarının öğrencilerine yönelik bir ders kitabı yarışmasında ödüle layık görülmüştür.

Felsefe, “bilimlerin durumu” konusunda koruyucu veya denetleyici bir organ değildir. Ancak, fikirlerin dağıtımı ve düzenlenmesinden ziyade, onların doğrudan üretiminde rol alan bağımsız bir ruhsal bilgi alanıdır.

Yöntemler, insan faaliyetinin yöneldiği şeylerin dönüştürülmesindeki nesnel mantık ile gerçekliğin özellikleri ve yasalarına uygun genelleşmiş aygıtlar olarak pratik faaliyetten türerler. Pratik faaliyet yöntemleri, bu nedenle, insanın dünya ile duyumsal nesnel etkileşiminin tarihsel olarak oluşmuş ve toplumsal olarak pekiştirilmiş tarzlarını yansıtırlar. Bu ise, bilimin ve kuramsal yöntemlerin – aklı gerçek yolunda yönlendiren aygıt ve işlem kümelerinin gelişimi sürecinde gerçekliğin özümsenmesi ve dönüştürülmesinde kullanılan bilişsel ve daha sonra kuramsal aygıtların oluşmasının, kalıba sokulmasının temeliydi.

Felsefenin Temelleri PDF

Dosya Boyutu 3 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir