Dersim İsyanları ve Seyit Rıza PDF (Rıza Zelyut)

5124

Rıza Zelyut, Dersim İsyanları ve Seyit Rıza, pdf, oku, indir, e kitap, 1948 doğumlu gazeteci ve araştırmacı-yazar Zelyut, edebiyat, tarih ve siyasi alanda birçok eser kaleme almıştır. Aleviler hakkında da çok sayıda kitap yazan Rıza Zelyut eserlerinde Aleviliğin tarihsel sürecini de kaynaklara dayandırarak ele almıştır.

“Biz, daima hakikat arayan ve onu buldukça ve bulduğumuza kani oldukça, ifadeye cüret gösteren adamlar olmalıyız. Tarih yazmak; tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan, yapana sadık kalmasa; değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.”
Mustafa Kemal Atatürk (16 Ağustos 1931)

“16. yüzyılın sonlarında, bölge hakkında ayrıntılı açıklamalar yapan Şeref Han; Dersim’den hiç söz etmemektedir. Bu da Dersim isminin çok sonraları bölge ismi haline geldiğini göstermektedir.
1935 yılında İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın Millet Meclisi’ndeki konuşmasında dile getirdiği şu görüş de bunu doğrulamaktadır: “Dersim eski zamanlarda muayyen bir mıntıkaya verilmiş bir isim değildir. Sonraki dönemlerde, Dersim ile ilgili belgeler, daha çok buradaki aşiretlerle ilişkili olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunları incelediğimizde de Dersim kelimesinin coğrafi bir terim değil bir aşiretin adı olduğunu görmekteyiz. 18. yüzyıl Osmanlı arşivlerinde bulunan bu belgelerden bir kısmını uzman Ahmet Hazerfen okumuş ve Cemal Şener de “Osmanlı Belgelerinde Dersim Tarihi” ve “Osmanlıca-Türkçe 50 Adet Orijinal Belge” adı altında yayınlamıştır.” alıntı

Dersim İsyanları ve Seyit Rıza PDF

Dosya Boyutu 2 MB
4 thoughts on “Dersim İsyanları ve Seyit Rıza PDF (Rıza Zelyut)

  1. gururcan

    Siteniz çok güzel.Yandex kolay hızlı indirme kolaylığı ve bütün emekleriniz için,çok teşekkür ederim.

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir