Kuvantum Dünyası (Kenneth W. Ford) Pdf, e-kitap indir

3678

Kenneth W. Ford, Kuvantum Dünyası, pdf, e-kitap, oku, indir, 1926 yılı doğumlu ABD’li yazar W. Ford, bir teorik fizikçidir. Yazar birçok ödüle sahiptir ve hayatı boyunca onbir kitap kaleme almıştır.

Çoğu ölçümlere göre atomlar küçüktür.* Ancak bazı bilim insanlarına göre atomlar iridir. Nükleer ve parçacık fizikçisi dediğimiz bu bilim insanları, atomlardan daha küçük olan ve atomların merkezinde bulunan küçük çekirdekten bile küçük alanlarda neler olduğunu merak ederler. Biz, bu bilim insanlarının çalışma alanını atomun içindeki dünya diye adlandırırız. Ben bu kitapta işte bu dünyayı incelemek istiyorum.

Elektron konusunu bitirmeden, önce onun karşıt parçacığı olan pozitrondan bahsetmek istiyorum. 1928’de, akıllı olduğu kadar suskunf olan İngiliz fizikçi Paul Dirac, elektronu tanımlamak için büyük bir çabayla görelilik ve kuvantum mekaniğinin kurallarını bir araya getirerek (bugün Dirac denklemi dediğimiztt) bir denklem oluşturdu. Dünyadaki diğer meslektaşlarının şaşkınlığı bir yana, bu denklemde Dirac ‘ı da şaşırtan iki şey vardı. Birincisi, bu denklem elektronun bir yarım dönüşü olması gerektiğini “söylüyordu”. Tabii ki elektronun bir yarım dönüşü olduğu zaten biliniyordu, ama kimse bunun niçin olduğunu ve hatta elektronun bu özelliğinin ortaya bir matematik teorisinden çıkacağını bilmiyordu.

Kuvantum Dünyası PDF

Dosya Boyutu 5 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir