Tüfek, Mikrop ve Çelik Pdf İndir – Jared Diamond

8557

Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik, pdf, oku, e kitap, indir, 1937 doğumlu ABD’li yazar Diamond, bilim ve popüler bilim alanında eserleri ile tanınmaktadır. Fizyoloji eğitimi alan yazar bunun yanı sıra, antropoloji, ekoloji, coğrafya gibi alanlarla da ilgilenmiştir.  Tüfek, Mikrop ve Çelik adlı bu eseri Pulitzer Ödülü sahibidir.

Dolayısıyla bu kitap sonuçta tarihle ve tarihöncesiyle ilgili ama konusu yalnızca bilimi ilgilendiren bir konu değil, aynı zamanda uygulama ve siyaset açısından son derece önemli. Çağdaş dünyayı fetihler, salgın hastalıklar ve soykırımlar yoluyla biçimleyen şey eşit olmayan halklar arasındaki karşılıklı ilişkilerin tarihidir. Bu farklılıkların yarattığı yankılanmalar, aradan pek çok yüzyıl geçmesine karşın hala sona ermemiştir ve bugün dünyanın en sorunlu bölgelerinin bazılarında hala sürmektedir.

Aynı şekilde eski Mısır, Mezoamerika, Çin yazılarının belirleyici özelliği kullanım yerlerinin sınırlı oluşuydu. Mısır hiyeroglifinin kullanıldığı en eski belgeler dinsel propaganda, devlet propagandası, bürokratik hesap tutanakları niteliğindeydi. Günümüze kadar ulaşmış yazılı Maya belgeleri de aynı şekilde propagandaya, kralların doğumlarına, tahta çıkışlarına, zaferlerine, rahiplerin yıldızlada ilgili gözlemlerine ayrılmıştı.

Tüfek, Mikrop ve Çelik PDF

Dosya Boyutu 6 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir