Yakup Kadri Karaosmanoğlu – Yaban pdf indir e-kitap

1262

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaban, pdf, oku, e-kitap, indir, Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Karaosmanoğlu’nun en ünlü romanlarından biride Yaban adlı eseridir. 1889 doğumlu yazar hayatı boyunca çok sayıda eser kaleme almıştır. Bu türler arasında Roman, Öykü, Anı, Şiir, Makale, Oyun gibi edebi türler bulunmaktadır.

Yaban gerek Yakup Kadri’nin romanları içinde, gerekse Türk Edebiyatı tarihi açısından ayrı bir önem taşır. Yayımlandığı yıldan bu yana da en çok tartışılan, yazarını ölmezleştiren romanların başında gelir. Bu, hem Türkiye tarihinin belli bir dönemine tanıklık etmesinden, hem de bir tez romanı olmasındandır. Nitekim, ne zaman halk-aydın kopukluğundan söz edilse akla hemen Yaban gelecektir.

Lakin, bu köyde de hiç kimse kolsuz olduğumun farkında değil… Oysa, burada, isterdim ki, farkında olsunlar. Zira, sağ kolumu, ben, onlar için kaybettim. İstanbul’da zilletim olan şey burada şerefimdir. Hatta, ilk günler Mehmet Ali ile köyde dolaşırken şuna buna rastgeldik mi, hemen sağ yanımı çevirirdim. – alıntı

Yaban PDF

Dosya Boyutu 1 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir