Sivil Örümceğin Ağında PDF İndir – Mustafa Yıldırım

1722

Mustafa Yıldırım, Sivil Örümceğin Ağları, pdf , indir, oku, e-kitap, 1948 doğumlu yazar  ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Bazı kurum ve kuruluşlarda, araştırma mühendisi ve yönetici olarak görev yapmış olan yazar akademik alanda eserler kaleme almıştır. Araştırma, inceeleme, biyografi konularında kitapları ile tanınmaktadır.

Adı 1982’de ABD Başkanı Reagan tarafından “project democracy” olarak konulan operasyon Doğu Avrupa’yı çözmüştü. Gizli örgütlenmelerle Polonya karıştırılmış, Moskova’da kurulan derneklerle yönetime sızılmış ve muhalefet örgütlenmişti. Sosyalist sistemin çökertilmesinden sonra ulusal devletlerin iç düzenlerinin ele geçirilmesi ve parçalanması süreci başlatıldı.

  • 1983 sonlarında ABD Kongresi’nin onayıyla NED (National Endowment for Democracy), yani Ulusal Demokrasi Fonu kuruldu, CIA emeklisi Ralph Mcgehee, bu kuruluşun işlevini, deneyimli istihbaratçı söylemiyle şöyle yorumluyor:
  • “CIA’in ülkelerin karıştırılması operasyonlarda kullanılan birçok İşlevinin NED’e transfer edilmesiyle, Demokrasi için Ulusal Fon’un kullanımına gidildi. CIA’in örtülü eylemlerine ek olarak, Ulus/a ra rası Kalkınma Ajansı (AID) ve Birleşik Devletler İstihbarat Ajansı (US1A) da, “demokrasi yaym a’’ operasyonlarında yer almaktadırlar. Avrupa’da yerleşik ve çoğu Birleşik Devletler tarafından parayla beslenen hükümet – dışı örgütler (NGO’lar) de, doğrudan ya da dolaylı olarak, bu operasyonlarda yer alıyorlar. Bu tür Örgütler ve ajanslar aşağı yukarı açıktaysalar da, CIA, hükümetleri destekleme ve yıkma gibi birincil rolünü elinde bulundurmaktadır.” – alıntı

Sivil Örümceğin Ağında PDF

Dosya Boyutu 13 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir