Sigmund Freud Rüyaların Yorumu 2 Cilt PDF

8684

Sigmund Freud, Rüyaların Yorumu, 2 Cilt, pdf, e-kitap, indir, oku, 1856 Avusturya doğumlu nörolog Freud, psikanaliz biliminin kurucusu olarak kabul edilmiştir. Viyana Üniversitesinden tıp doktoru olarak mezun olduktan sonra, nöropatoloji doçenti olmuş, 1902’de ise profesör ünvanı almıştır.  

Freud her şeyden önce insan ruhunun bilimsel incelemesi için ilk aracı “yöntemi” keşfeden kişidir. Dahi olarak nitelenebilecek yaratıcı yazarlar ruhsal süreçler konusunda bölük pörçük iç gözlemler kazanmıştır; ama Freud’dan önce sistemli bir inceleme yöntemi olmamıştır.

Psikanalitik çalışmalarım sırasında, düşünen bir insanın tümel zihinsel çerçevesinin, kendi ruhsal süreçlerini gözleyen birisininkinden tamamen farklı olduğunu farkettim. Düşünme eyleminde, en dikkatli özgözlemdekinden farklı bir ruhsal etkinlik daha vardır; bir öz-gözlemcinin dingin ifadesine kıyasla düşüncelerini izleyen bir insan, diğer şeylerin yanı sıra gergin bakışlarıyla, kırışık alnıyla kendini belli eder. Her iki durumda da dikkatin2 yoğunlaşması gerekir, ama düşünen kişi ayrıca eleştirel becerisini de uygulamaktadır; bunun sonucunda aklına gelen bazı düşünceleri algıladıktan sonra reddeder, diğerlerini yol açacağı yeni düşünce zincirlerini izlemeksizin kısa keser, daha başkalarını hiçbir şekilde bilince ulaşmamasını ve buna uygun olarak algılanmadan önce bastırılmasını sağlayacak şekilde devre dışı bırakır. Öte yandan kendini gözleyen kişinin, sadece eleştirel becerisini baskı altına alması yeterlidir. Bunu yapmayı başardığı takdirde, başka türlü hiçbir zaman farkına varmayacağı sayısız düşünce bilince ulaşır.

Rüyaların Yorumu PDF

Cilt 1

Dosya Boyutu 1 MB

Cilt 2

Dosya Boyutu 2 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir