Orhun Abideleri Muharrem Ergin PDF İndir

710

Muharrem Ergin, Orhun Abideleri, e kitap, pdf, indir, oku, 1923 doğumlu Türkolog Ergin Orhun Abidelerinin günümüz Türkçesine birebir çevirisini yapmıştır. İ. Ü. Edebiyat Fakültesi Mezunu yazar, 1971 yılında profesör olmuştur. Türk Dili ve Kültürü ile ilgili çok sayıda eser kaleme almış ve çok sayıda makalesi yayımlanmıştır.

“Orhun abideleri Göktürk devrinden kalma kitabelerdir. Göktürkler, milattan önceki asırlarda Hunlar tarafından kurulup, değişen sülaleler ve boylar idaresinde devam ede gelen Asya’daki büyük Türk imparatorluğunun 6. asırla 8. asır arasındaki devresinde hüküm sürmüşlerdir.”

Yirmi bir yaşında iken, Çaça generale karşı savaştık. En önce Tadıgın, Çorun bozatına binip hücum etti. O at orda 1 Öldü. İkinci olarak İşbara Yamtarın boz atına binip hücum etti. O at orda öldü. Üçüncü olarak Yigen Silig beyin giyimli doru atına binip hücum etti. O at orda öldü. Zırhından kaftanından yüzden fazla ok ile vurdular, yüzüne başına bir tane değdirmedi. …Hücum ettiğini, Türk beyleri, hep bilirsiniz. O orduyu orda yok ettik. – alıntı

Orhun Abideleri PDF

Dosya Boyutu 1 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir