Milton Friedman – Kapitalizm ve Özgürlük PDF

1909

Milton Friedman, Kapitalizm ve Özgürlük, PDF, indir, e kitap, oku, 1912 doğumlu ABD’li yazar ve ekonomist Friedman, 1976 yılında Nobel Ekonomi ödülü almıştır. Bu eseri ingilizce dilinde 5 yüzbinden fazla satılmış, 2. dünya savaşından sonra ortaya çıkan en etkili ekonomistlerden sayılmaktadır.

Milton Friedman’ın “Kapitalizm ve Özgürlük” adlı bu eseri 18 dile çevrilmiştir. Eserin içeriğinde, Ekonomik Özgürlükle Siyasi Özgürlük Arasındaki İlişki, Paranın Kontrolü, Kapitalizm ve Ayrımcılık, Gelir Dağılımı, Sosyal Refah Önlemleri gibi birçok başlık altında kapitalizm ve özgürlük arasındaki ilişki incelenmiştir.

1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılması ve 1992’de Sovyetler Birliği’nin çöküşü sonucunda bu yaklaşımdaha fazla destek buldu. Bu iki olay, son yetmiş sene­dir tecrübe edilen ekonomiyi düzenlemenin iki alterna­tif yolunu dramatik bir biçimde sonlandırdı: tavandan tabana yapılanmayla tabandan tavana yapılanma; merke­zi planlama ve kontrol mekanizmalarıyla serbest piyasa, daha net söylersek kapitalizmle sosyalizm… – alıntı

Kapitalizm ve Özgürlük PDF

Dosya Boyutu 10 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir