Kiralik Konak – Yakup Kadri Karaosmanoglu PDF

880

Yakup Kadri Karaosmanoglu, Kiralik Konak, pdf, e-kitap, oku, indir, 1889 doğumlu Türk yazar Karaosmanoğlu hayatı boyunca çok sayıda kitap yazmış, Türk Edebiyatının önemli isimleri arasındır. Roman, öykü, şiir, oyun, anı, monografi türünde birçok edebi esere imza atmıştır.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun en ünlü romanları arasında Kiralık Konak, Yaban ve Nur Baba yer almaktadır. Yazarın yazdığı ilk roman türündeki eseri Nur Baba olmasına karşın bundan sonra yazdığı roman Kiralık Konak ilk basılan romanıdır.

“Kiralık Konak, Yaban’ın popülerliği bir yana bırakılırsa gerek içeriği, gerek kişilerinin işlenişi, gerekse kurgusu bakımından Yakup Kadri’nin romanları arasında önemli bir yer tutar. Türk romanının köşe taşlarından oluşu, değerini günümüzde de koruması ise konu edindiği gerçekliğin, değişik boyutlarda da olsa sürmesinden gelir. Türk toplumunun tarihsel gelişim sürecinde ilk belirtileri on sekizinci yüzyılda görülen ve Tanzimat’la somutlaşan Batılılaşma olgusuna bağlayabileceğimiz bir gerçekliktir. Bu Kiralık Konakla Yakup Kadri, altyapısından üstyapısına bir değişim sürecine giren Türkiye’de, bu sürecin sonucu olan bir sorunsalı getirir gündeme. Zaman dilimi olarak da bu sorunsalın belirgin biçimde yaşadığı ikinci Meşrutiyet dönemini seçer.” Atilla Özkırımlı

Kiralık Konak PDF

Dosya Boyutu 1 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir