Jorge Luis Borges Kum Kitabı PDF indir

3649

Jorge Luis Borges, Kum Kitabı, pdf, e kitap, indir, oku, 1899 doğumlu Arjantin’li yazar Borges hayatı boyunca çok sayıda öykü, şiir ve deneme kaleme almıştır. Borges, Büyülü Gerçekçilik akımının önemli temsilcilerindendir. Gerçeküstücülük konusunda yazmış olduğu denemeleri ile geniş çevrelerce tanınmıştır.

Kitap on üç öykü içeriyor. Sayı bütünüyle rastlantısal ya da kaçınılmaz burada iki sözcük kesinlikle eşanlamlı ve büyüsel değil. Bütün bu öykülerden yalnızca birini seçmem gerekseydi, sanırım hem en otobiyografik (anılarla en zengin olan), hem de en düşsel olan KONGRE’yi seçerdim. KUM KİTABI’nı da çok sevdiğimi saklamayacağım. Ayrıca bir aşk öyküsü, bir ‘psikolojik’ öykü ve bir de Güney Amerika tarihinden dramatik bir olayın öyküsü var.

Çizgi sonsuz sayıda noktadan oluşmuştur; düzlem sonsuz sayıda çizgiden; oylum sonsuz sayıda düzlemden; yüksek oylum ise sonsuz sayıda oylumdan… Kesinlikle hayır, bu, more geométrico değil, öykümü anlatmaya en iyi başlama yolu. Bugünlerde, her uydurma öykünün gerçek olduğunu öne sürmek âdet oldu; benimki ama, gerçek. – alıntı

Kum Kitabı PDF

Dosya Boyutu 1 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir