Emmanuel Levinas – Tanrı,Ölüm ve Zaman PDF

3323

Emmanuel Levinas , Tanrı Ölüm ve Zaman, pdf, oku, indir, e kitap, 1906 Konvo (Litvanya) doğumlu Fransız yazar Levinas, etik, antoloji, varoluşçuluk ile ilgili çalışmaları ile bütün dünyaca tanınmaktadır. Varlıkbilim alanının sınırlarını “onto-teoloji” kavramı üzerinde geliştirmiş ve bu konuda bir çığır açmıştır.

Burada okuyacağınız metinler, Emmanuel Levinas’m Sorbonne’da verdiği düzenli derslerin sonuncusu olan 1975-1976 akademik yılı boyunca verdiği iki dersteki konuşmalarının baskısıdır. Derslerden biri her cuma saat 10-11 arasında, diğeri 12-13 arasında verilmiştir. İki ders arasındaki bu zamansal yakınlık onlann felsefi yakınlıklarının somutlaşması gibidir.

Doğa ve doğal bilim kavramları, bilimin içindeki kavramşlan dışında, bir meta-bilimden, bir kavranılırlıktan, insan ilişkilerinde ve insanlar arası somut ilişkilerde imleyen bir anlamlılıktan kaynaklanır. Bu kavranılırlık ya da anlamlılık altyapısı, aydınlatılması uygun düşen bu anlam ufku bilimde yankılanmadan bilim asla çalışmaz. – 5 Aralık 1975, Cuma (Alıntı)

Tanrı, Ölüm ve Zaman PDF

Dosya Boyutu 3 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir