Devletler ve Toplumsal Devrimler (Theda Skocpol) PDF

2942

Theda Skocpol, Devletler ve Toplumsal Devrimler, pdf, oku, indir, e kitap, 1947 doğumlu ABD’li yazar, siyasetbilimci ve sosyolog Skocpol’un bu eseri devlerimler üzerinde ki yapalan araştırmalarda çok etkili olmuştur. 1979 yılında yayımlanan bu kitap tarihsel sosyolojinin klasikleri arasında yer almaktadır.

Bu eserde özellikle Fransa, Rusya ve Çin’deki toplumsal devrimlerin ortaya çıkışı ve toplumsal sonuçları ele alınmıştır. Bazı kitaplar taze kanıtlar sunar; diğerleri, okurun eski sorunları yeni bir ışık altında görmesini sağlamak için savlar oluşturur. Bu çalışma kesinlikle ikinci türdendir ve modern dünya tarihindeki toplumsal devrimci dönüşümleri çözümlemek için bir referans çerçevesi önerir.

Toplumsal devrimler hakkında yazan hemen herkes, -Fransız monarşisinin mali darboğazı ve 1787-89’da Etat Genereaux’nun [zümreler genel meclisi) toplantıya çağırması gibi- göz önündeki siyasal krizlerle başlar.
Devrimlerin, örgütlü siyasal partilerin ve grupların ağırlıklı olarak yer aldıkları mücadeleler aracılığıyla ilerlediği de herkes için açıktır. – alıntı

Devletler ve Toplumsal Devrimler PDF

Dosya Boyutu 23 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir