Çocuklar İçin Optik Deneyler, Robert W. Wood, e-kitap, pdf

1397

Robert W. Wood, Çocuklar İçin Optik Deneyler, pdf, e-kitap, oku, indir, 1868 doğumlu ABD’li mucit ve fizikçi olan Wood özellikle optik dalına çok önemli katkılar yapmıştır. Robert Williams Wood Kızılötesi ve morötesi fotoğrafçılıkda öncü isimler arasında yer almaktadır.

Kitap içerisinde çocuklara bilimi sevdirecek 50’ye yakın evde yapılabilir deney bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, Güneş Tutulması Deneyi, Aynada Görüntü Nasıl Oluşur?, Periskop Nasıl Yapılır?, Hareket Eden Madeni Para, Su Altında Yanan Mum, Güneş Saati Nasıl Yapılır?, Sudan Yapılmış Büyüteç gibi deneyler bulunmaktadır.

Bu deneylerin bazılarında kullanılan malzemeler ya da aletler küçük çocuklar için tehlikeli olabilir. Bir büyüğün gözetimi önerilir.

Bu kitap, fiziğin en heyacanlı alanlarından biri olan optik bilimine bir kapı açıyor. Optik, ışığın incelenmesidir. Işık nedir, nasıl davranır ve bize faydalı olması için ne yapabiliriz? Çoğumuz ışığı öylece kabul eder ve sorgulamayız fakat o, bir zamanlar büyük bir gizem olan, şaşırtıcı bir olgudur. Güneş ışığı günlük yaşamımızı -nasıl giyineceğimizi, nereye gideceğimizi ve vaktimizi nasıl harcayacağımızı- yönetir; aynı zamanda bitkiler için tek enerji kaynağıdır. Güneş ışığı olmasaydı yeryüzünde yaşam olmazdı. Şimdi yakacak olarak kullanılan kömür, binlerce yıl önce Güneş’in enerji verdiği bitkilerden geriye kalandır. Bu nedenle, optik öğrenmenin niçin çok önemli olduğuna artık şaşmamak gerekir.

Çocuklar İçin Optik Deneyler PDF

Dosya Boyutu 3 MB
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir